Упевненість у собі – це почуття впевненості у своїх здібностях, якостях та судженнях. Дослідження показують, що впевненість важлива для здоров’я та психологічного благополуччя. Дізнайтеся, як стати більш впевненим у собі та скористатися перевагами підвищення довіри та віри у себе.
Що таке впевненість у собі?
Впевненість у собі може відноситись до спільного почуття впевненості у своїй здатності контролювати своє життя або може ставитись до конкретної ситуації. Наприклад, ви можете мати високу впевненість у собі в якійсь галузі знань, але відчувати себе менш впевнено в інших сферах.
Визначення впевненості у собі
Всесвітня психологічна асоціація визначає впевненість у собі як «віру в те, що людина здатна успішно впоратися з поставленим завданням».
Наявність здорового рівня впевненості в собі може допомогти вам досягти більшого успіху в особистому та професійному житті. Дослідження показали, наприклад, що впевненіші у собі люди, зазвичай, домагаються великих успіхів у навчанні.
Впевненість також може відігравати роль у мотивації досягнення ваших цілей: дослідження пов’язують більш високий рівень впевненості у собі у спортсменів із підвищеною мотивацією займатися улюбленим видом спорту. Рівень вашої впевненості впливає навіть на те, як ви уявляєте себе іншим.
Як стати впевненішим
На щастя, є кілька способів підвищити впевненість у собі. Якщо вам не вистачає впевненості в одній області або вам складно почуватися впевнено в чому-небудь, вам можуть допомогти ці дев’ять засобів підвищення впевненості.
Перестаньте порівнювати себе з іншими
Ви порівнюєте, як ви виглядаєте з людьми, на яких ви підписані в Instagram? Або, можливо, ви порівнюєте свою зарплату з тим, що заробляє ваш друг. Теорія соціального порівняння пояснює, що порівняння є природними. Але навряд чи це допоможе підвищити вашу впевненість у собі. Це може мати навіть зворотний ефект.
Дослідження 2018 року, опубліковане в журналі «Особистість та індивідуальні відмінності», виявило прямий зв’язок між заздрістю та тим, як ми ставимося до себе. Зокрема, дослідники зазначили, що коли люди порівнюють себе з іншими, вони відчувають заздрість. І що більше вони заздрості, то гірше ставляться до себе.
Як ви розвиваєте впевненість у собі, коли зауважуєте, що проводите порівняння? По-перше, нагадайте собі, що це марно. Кожен бере участь у своїх перегонах, і життя — це не змагання.
Якщо ви заздрите чужому життю, корисно також згадати про свої сильні сторони та успіхи. Ведіть щоденник подяки, щоб краще згадувати сфери життя, в яких ви успішні. Це може допомогти вам зосередитися на власному житті, а не на житті інших.
Оточіть себе позитивними людьми
Знайдіть хвилинку і подумайте про те, як ваші друзі змушують вас почувати себе. Вони піднімають вас чи опускають? Вони постійно засуджують вас чи приймають вас таким, яким ви є?
Люди, з якими ви проводите час, можуть впливати на ваші думки та ставлення до себе, можливо більше, ніж ви думаєте. Отже, зверніть увагу на те, як інші змушують вас почуватися. Якщо ви погано почуваєтеся після спілкування з певною людиною, можливо, настав час попрощатися.
Натомість оточіть себе людьми, які люблять вас і хочуть для вас найкращого. Шукайте інших людей, які налаштовані позитивно та можуть допомогти зміцнити вашу впевненість. Впевненість у собі і позитивний настрій йдуть пліч-о-пліч.
Подбайте про своє тіло
Ця порада про те, як стати більш впевненою в собі, заснована на ідеї про те, що важко почуватися добре, якщо ви зловживаєте своїм тілом. Коли ви турбуєтеся про себе, ви знаєте, що робите щось позитивне для свого розуму, тіла і духу, і в результаті ви, природно, почуваєтеся більш впевнено.
Ось кілька практик з догляду за собою, пов’язаних з вищим рівнем впевненості в собі:
- Дієта: Здорове харчування дає багато переваг, у тому числі більш високий рівень впевненості у собі та самооцінку. Коли ви підживлюєте своє тіло продуктами, багатими на поживні речовини, ви почуваєтеся здоровішим, сильнішим і енергійнішим, що може призвести до кращого самопочуття.
- Вправи: дослідження постійно показують, що фізичні вправи підвищують упевненість у собі. Наприклад, дослідження 2016 року показало, що регулярна фізична активність покращила образ тіла учасників. І коли їхній образ тіла покращився, вони відчули себе впевненіше.
- Медитація: це не просто практика релаксації, медитація може допомогти підвищити впевненість у собі кількома способами. По-перше, це допомагає вам дізнатися та прийняти себе. Медитація також вчить вас припиняти негативні розмови з самим собою і відключатися від марної балаканини, яка заважає вашій впевненості.
- Сон: нестача сну може позначитися на ваших емоціях. І навпаки, гарний сон пов’язаний із позитивними рисами особистості, включаючи оптимізм та почуття власної гідності.
Будьте добрі до себе
Самоспівчуття включає доброзичливе ставлення до себе, коли ви робите помилку, зазнаєте невдачі або зазнаєте невдачі. Це дозволяє вам стати більш емоційно гнучким і допомагає краще впоратися зі складними емоціями, зміцнюючи ваш зв’язок із собою та іншими.
Дослідження 2015 пов’язує співчуття до себе з впевненістю в собі. Отже, наступного разу, коли ви опинитеся у складній ситуації, усвідомте, що недосконалість або часом недосконалість – це частина людського буття. Робіть все можливе, щоб пережити ці переживання зі співчуттям до себе.
Практикуйте позитивний внутрішній діалог
Негативний внутрішній діалог може обмежити ваші здібності та зменшити вашу впевненість у собі, переконавши вашу підсвідомість у тому, що ви «не можете впоратися» з чимось або що це «надто складно» і вам «не варто навіть намагатися» . З іншого боку, оптимістична розмова із самим собою може сприяти співчуттю до себе, допомогти вам подолати невпевненість у собі та прийняти нові виклики.
Наступного разу, коли ви почнете думати, що вам нема чого виступати на нараді або що ви надто не у формі, щоб працювати, нагадайте собі, що ваші думки не завжди відображають реальність. Потім знайдіть спосіб перетворити ці думки на більш позитивний внутрішній діалог.
Ось кілька прикладів того, як кинути виклик песимістичній розмові з самим собою і переформулювати свої думки на більш позитивний спосіб мислення, принагідно підвищуючи свою впевненість у собі:
- «Я не можу з цим впоратися» або «Це неможливо» стає «Я можу це зробити» або «Все, що мені потрібно зробити, це спробувати».
- «Я нічого не можу зробити правильно» перетворюється на «Я можу зробити краще наступного разу» або «Принаймні, я чомусь навчився».
- «Я ненавиджу публічні виступи» перетворюється на «Я не люблю публічні виступи» та «У всіх є сильні та слабкі сторони».
Зустрійтеся зі своїми страхами
Перестаньте відкладати справи доти, доки не відчуєте себе впевненіше, наприклад, запросити когось на побачення чи подати заявку підвищення. Один із найкращих способів здобути впевненість у собі в таких ситуаціях — зіткнутися віч-на-віч зі своїми страхами .
Потренуйтеся дивитися в обличчя своїм страхам, які виникають через невпевненість у собі. Якщо ви боїтеся, що зганьбите себе або думаєте, що все зіпсуєте, все одно спробуйте. Трохи невпевненість у собі може навіть допомогти покращити продуктивність. Скажіть собі, що це просто експеримент і подивіться, що вийде.
Можливо, ви дізнаєтеся, що трохи хвилюватися або робити кілька помилок не так погано, як ви думали. І щоразу, коли ви рухаєтеся вперед, ви знайдете більше впевненості у собі. Зрештою, це може допомогти вам уникнути ризиків, які призведуть до серйозних негативних наслідків.
Робіть те, в чому ви успішні
Що відбувається, коли ви робите те, що у вас добре виходить? Ваша впевненість у собі починає зростати. Ваші сильні сторони стають ще сильнішими, що допомагає підвищити вашу віру в себе. Такий підхід має ще одну перевагу: він може підвищити вашу задоволеність своїм життям.
Одне дослідження показало, що віра у свою здатність спиратися на особисті сильні сторони помірковано пов’язані з рівнем задоволеності життям . Це починається з визначення цих сильних сторін. Потім працюйте над тим, щоб зробити їх сильнішими, регулярно спілкуючись з ними.
Знайте, коли сказати ні
Роблячи речі, в яких ви гарні, ви можете підвищити свою впевненість у собі, але не менш важливо розпізнавати ситуації, які можуть призвести до різкого падіння вашої впевненості. Можливо, ви виявите, що кожного разу, коли ви берете участь у певній діяльності, ви почуваєтеся гірше, а не краще.
Говорити «ні» діям, які підривають вашу впевненість у собі, це нормально. Звичайно, ви не хочете уникати робити щось, що змушує вас почуватися некомфортно, тому що дискомфорт часто є частиною процесу особистісного зростання. У той же час немає нічого поганого в тому, щоб знати свої межі та дотримуватись їх.
Встановлення соціальних та емоційних кордонів дозволяє вам почуватися у більшій психологічній безпеці. Це також може допомогти вам почуватися впевненіше. Впевненість у собі частково означає відчуття, що ви контролюєте своє життя. Кордони допомагають встановити це почуття контролю.
Ставте реалістичні цілі
Переслідування ваших цілей часто пов’язане з невдачами кілька разів, доки ви не зрозумієте, що працює. Це може змусити вас запитати, чи є у вас все необхідне для успіху. Це також може змусити вас поставити питання, як бути більш впевненим у собі, але при цьому досягати своєї мрії. Відповідь полягає у постановці реалістичних цілей.
Було виявлено, що постановка амбітних цілей та нездатність їх досягти знижують рівень впевненості у собі. І навпаки, реалістичні цілі можна досягти. І чим більше ви досягаєте своїх цілей, тим більша ваша впевненість у собі та своїх силах.
Щоб встановити реалістичні цілі, запишіть, чого ви хочете досягти. Потім спитайте себе, які ваші шанси досягти цього. (Будьте чесні!) Якщо шанс невеликий, ціль може бути занадто високою. Подумайте знову, щоб він був більш реалістичним та досяжним.
Це може вимагати проведення невеликого дослідження з вашого боку. Наприклад, якщо у вас є мета схуднути, експерти рекомендують скидати від одного до двох фунтів на тиждень для здорової та довгострокової втрати ваги.